Przetwory na zimę zaczynamy robić właściwie od początku lata. Stopniowo zamykamy w słoikach pojawiające się na straganach świeże warzywa. Kisimy i marynujemy – sprawdźcie, jakie przetwory na zimę warto zrobić.

Przetwory na zimę – ogórki

Najpopularniejsze przetwory na zimę z warzyw to bez wątpienia przetwory z ogórków. Jednak pomysłów na to, jak zapełnić spiżarkę jest wiele. Nie ma w zasadzie warzywa, którego nie dałoby się zamknąć w słoiku! Warto więc eksperymentować, kiedy stragany uginają się od nadmiaru produktów. Szczególnie, że wtedy są tanie, pełne smaku, a zamykając je w słoikach, wiemy co jemy. Warto zrobić różne przetwory z ogórków – przydadzą się nie tylko na kanapki, ale i do zupy czy sałatki.

Sezon na ogórki zaczynami od ogórków małosolnych. To ogórki, które są tylko lekko ukiszone. Najlepiej kisić je na bieżąco, w kamionkowym naczyniu. W sklepach znajdziecie kamionkowe garnki o pojemności kilku litrów. Najlepiej wybrać taki średniej wielkości 2,5-3-litrowy. Spokojnie zmieścicie w nim kilka porcji ogórków. Do tego garnek ma pokrywkę i szczypce do wyciągania ogórków.

Ogórki małosolne to raczej przetwór do zjedzenia od razu. Na zimę warto przygotować ogórki kiszone w słoikach lub ogórki konserwowe. Pyszne są też ogórki z chilli czy ogórki w musztardzie.

Przetwory na zimę – inne warzywa

Marynowana papryka, cukinia na sposób żydowski, buraki do sałatki czy siekany szczaw do zupy to tylko kilka z naszych propozycji. W naszej galerii zobaczycie też kilka pomysłów na ogórki i pomidory, chyba najpopularniejsze w naszym kraju warzywa, z których robi się przetwory. Polecamy zamknąć w słoiku różne rodzaje warzyw, w końcu zimą, kiedy brakuje nam świeżych owoców i warzyw, takie przetwory są nie tylko smacznym dodatkiem, ale i pysznym wspomnieniem lata. Inspiracji na niebanalne połączenia smaków warto szukać w książkach kucharskich. „Kiszonki i fermentacje” Aleksandra Barona to propozycja dla lubiących eksperymenty w kuchni, dużo inspiracji na przetwory na zimę znajdziecie też w książce „Dzikie kiszonki i inne fermentacje” Kai Nowakowskiej i Małgorzaty Ruszkowskiej. „Przetwory z pomysłem” i „Zdrowe przetwory” Jolanty Naklickiej-Klesser to również ciekawe pozycje.

Na zimę warto zawekować też sosy na bazie warzyw - domowe ketchupy, passaty z pomidorów czy ajwar - gęsty sos do mięs z papryki i bakłażana. Zawekowane pomidory sprawdzą się jako baza do sosu do dań z makaronem, kiedy nie mamy czasu przygotować obiadu, pomogą też zmienić niedzielny rosół w pyszną domową pomidorówkę. 

Nie zapomnijmy też o sałatkach! Sałatka z papryki i ogórków czy sałatka szwedzka to idealny dodatek do obiadu lub na kanapki, kiedy zimą brakuje świeżych warzyw. To kolejny argument, dlaczego warto co roku zrobić kilka ulubionych przetworów na zimę, by zamknąć smaki lata w słoiku! 

W czym robić przetwory na zimę?

Te płynne możecie zapakować w butelki, ale jeśli ich nie macie, słoiki dobrze się sprawdzą. Wybierzcie słoiki dopasowane wielkością do przetworu, np. pomidory na zupę włóżcie do niewielkiego słoika, tak żeby jeden słoik starczył na jedną zupę.

Możecie skorzystać ze słoików po dżemach czy kupnych przetworach, które już macie w domu, ale to nie zawsze dobra opcja. Dlaczego? Często zakrętki nie da się dobrze dokręcić, a poza tym słoiki są różnej wielkości i kształtu, co może sprawiać problemy przy dużej ilości przetworów podczas ich ustawiania w szafkach.

Najlepiej będzie kupić zestaw słoików jednakowej wielkości. W sklepach znajdziecie zarówno te z tradycyjną zakrętką, jak i te z uszczelką i zatrzaskiem. Obydwa rodzaje świetnie się sprawdzają.

A jeśli wciąż Wam mało pomysłów, jak zamknąć warzywa w słoikach, zobaczcie przepisy na:

przetwory z cukinii

ogórki kiszone

przetwory z ogórków

ogórki w musztardzie

pomidory na zimę

przetwory z pomidorów

suszone pomidory

grzyby marynowane