Schab wieprzowy pod postacią klasycznych kotletów schabowych w panierce już Ci się znudził? Tym lepiej! Bo mamy całą gamę przepisów na pyszny obiad, gdzie to mięso występuje w roli głównej! Marzy Ci się na obiad wieprzowina w sosie słodko-kwaśnym lub neapolitańskim? Jadłeś kiedyś schab gotowany pod postacią maczanki krakowskiej lub bitki w sosie własnym? A może warto zaserwować na rodzinny schab pieczony w piekarniku z dodatkiem pieczarek, schab ze śliwką lub roladki ze schabu z ulubionymi dodatkami? Podpowiadamy, jakie dania ze schabu zrobić!

Schab – przepisy na kotlety

Potrawy ze schabu najczęściej kojarzą nam się z polskimi klasykami. Co ciekawe jednak, mimo że kotlet schabowy stał się symbolem polskiej kuchni, próżno go szukać w dawnych książkach kucharskich. Wieprzowina wcale nie była aż tak popularna na polskich stołach, a kotlet schabowy jest wynalazkiem stosunkowo nowym. Nie zmienia to faktu, że na stałe wpisał się już w kulturę kulinarną i bardzo często jest przyrządzany jako danie obiadowe – z ziemniakami i surówką.

Do kotletów schabowych warto zaopatrzyć się w dobrej jakości patelnię. Niech będzie nieco głębsza, ponieważ musimy nalać do niej sporą ilość tłuszczu. Do dobrej patelni smażone produkty nie będą przywierać.

Kotlet schabowy powstaje poprzez cienkie rozbicie plasterka schabu, obtoczenie go w jajku i bułce tartej i usmażenie. Kotlet kotletowi nierówny – warto pamiętać o kilku trikach, które sprawią, że mięso będzie naprawdę pyszne. Przede wszystkim warto wybrać kawałek schabu z niewielką ilością tłuszczu i nie odkrawać go przed smażeniem, ponieważ doda mięsu smaku. Wiele osób wybiera tylko i wyłącznie schab z kością. Rzeczywiście, ma to uzasadnienie – mięso przy kości jest bardziej soczyste i po prostu smakuje dużo lepiej. Co równie ważne, kotlety schabowe najlepiej rozbijać tłuczkiem przez woreczek lub folię spożywczą. Dzięki temu mięso nie będzie poszarpane, kotlety rozbiją się równomiernie. 

Różne teorie dotyczą też smażenia i panierowania. Schab możecie panierować w zwykłej bułce tartej, ale sprawdzi się też mąka, płatki kukurydziane czy drobno zmielone orzechy. Co do smażenia, schab najlepiej smażyć na smalcu, którego smak dobrze komponuje się ze smakiem mięsa. Możecie użyć też oleju. 

Zobacz:  Chude mięso - przepisy na pyszny obiad

Jakie mięso wybrać na schabowe?

Aby schabowe były soczyste i delikatne należy wybrać mięso o marmurkowej strukturze i różowym kolorze. Marmurkowatość oznacza drobne przerosty tłuszczu, które nadadzą soczystości mięsu a różowa barwa świadczy o świeżości mięsa oraz naturalnym sposobie karmienia zwierząt. 

Warto znać sposób na schabowe Magdy Gessler. To bardzo prosty trik. Plastry wieprzowiny powinniśmy moczyć przez całą noc w mleku z dodatkiem cebuli pokrojonej w piórka. Dzięki tej metodzie otrzymamy kotlety schabowe o łagodnym smaku i rozpływającej się w ustach strukturze.

Schab – właściwości odżywcze

Schab jest mięsem stosunkowo zdrowym. Zwykle nie jest zbyt tłusty, stanowi część półtuszy wieprzowej z odcinka piersiowo-lędźwiowego. Ponieważ mięso jest soczyste, łatwe w obróbce i smaczne często gości na naszych stołach. Schab jest dobrym źródłem białka i witamin z grupy B.

Schab najbardziej kaloryczny będzie z pewnością w formie smażonych kotletów. Jeśli chcemy, aby schabowe były nieco mniej tuczące, możemy usmażyć go bez panierki – to właśnie panierka pochłania najwięcej tłuszczu.

Schab jak każde mięso nadaje się do mrożenia. Warto jednak poporcjować go jeszcze przed zamrożeniem. Kawałek schabu kroimy więc na plastry przeznaczone na kotlety lub roladki i mrozimy w foliowych woreczkach. Najlepiej od razu przygotować w każdym woreczku tyle plastrów mięsa, ile będziemy potrzebować na jeden obiad – dzięki temu wystarczy później wyjąć porcję i przygotować obiad.

Dania ze schabu – pyszne przekąski

Schab świetnie nadaje się także na domową wędlinę. Możemy na przykład upiec go w piekarniku. Mięso przed pieczeniem warto zamarynować, a następnie upiec w ulubionych przyprawach i ziołach. Aby mięso na schab pieczony było soczyste, możemy sparzyć je przed pieczeniem wrzątkiem.

Taki schab można też nafaszerować farszem mięsnym lub warzywnym. Ciekawą opcją jest też nadzianie schabu suszonymi lub wędzonymi śliwkami albo suszonymi morelami. Inną opcją jest też przyrządzenie schabu gotowanego. Taki gotowany lub pieczony schab można jeść na co dzień na kanapki lub jako element deski wędlin podawanej podczas przyjęć. Poza tym grubsze plastry schabu można podgrzać i podać w formie pieczeni, z sosem do polania.

Pomysł na schab to także schabowe nuggetsy. Przygotowujemy je podobnie jak kotlety schabowe, ale mięso tniemy w cieńsze, podłużne kawałki. Następnie je panierujemy i smażymy w głębokim tłuszczu. Tak przygotowany schab będzie pyszną przekąską.

Potrawy ze schabu na obiad

Co na obiad ze schabu warto jeszcze przygotować? Oprócz klasycznych kotletów schabowych warto postawić także na roladki ze schabu. Plastry mięsa wystarczy delikatnie rozbić i nafaszerować. Farsz może być bardzo różny – sprawdzą się na przykład pieczarki z serem żółtym, szpinak z dodatkiem sera feta czy suszone pomidory i cukinia. Takie roladki ze schabu możemy podawać same lub z dodatkiem sosu. Zamiast roladek możemy też przygotować schabowe kieszonki czy sakiewki. Grubsze plastry schabu nacinamy wtedy wzdłuż i nadziewamy ulubionymi dodatkami.

Przepis na schab to także schab duszony w sosie. Możemy pokroić go w cienkie plastry lub w grubą kostkę (wtedy uzyskamy klasyczny gulasz). Schab w sosie może być przyrządzony tradycyjnie lub z dodatkami. Co dodawać do schabu w sosie? Dobrze pasuje do niego pokrojona w kostkę papryka lub suszone pomidory, a nawet ogórek kiszony. Schab to pyszne mięso, które można serwować w bardzo wielu różnych wariantach. We wszystkich opcjach smakuje świetnie. Podajcie go w formie kotletów lub roladek, domownikom do gustu przypadnie też na pewno schab w sosie lub schab pieczony.

Więcej przepisów do obejrzenia w galerii, gdzie króluje schab na 28 sposobów.