Kopytka smażone

4.49 (173 ocen)

  • 50 min

Kopytka przeważnie są takie "z wody" z zasmażką, ja jednak uwielbiam i robię kopytka smażone, nieco inne a bardzo smaczne nie tylko jako danie obiadowe ale także jako ciepła przekąska.

  • 50 min

Składniki:

  • • 0,5 kg maki
    • 1 kg ugotowanych ziemniaków
    • 1 duże lub 2 małe jajka
    • masło do smażenia
    • przyprawa do ziemniaków, sól i ew. pieprz ziołowy

Wystaw ocenę:

4.49 (173 ocen)

Zobacz również:

Kopytka Dania główne

Kopytka smażone - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • kopytka po zagniecieniu 1. Ugotowane, wystudzone i przeciśnięte przez praskę do ziemniaków ziemniaki, jajko oraz mąkę ( jesli chodzi o mąkę to należy wyczuć gęstość ciasta i ilość mąki przy każdych ziemniakach może być inna a proporcje w składzie podane są uśrednione) wysypujemy na szafkę i zagniatamy ciasto na jednolitą masę. Nie może być zbyt rzadkie a mąkę dosypujemy w zależności od rodzaju ziemniaków bo każde innej ilości potrzebują. Ciasto nie może się kleić. Tak zagniecione ciasto po kawałku odrywamy i rolujemy cienkie wałki, następnie każdy wałeczek kroimy na kostki o długości 2-3 cm
  • Kopytka podczas smażenia 2. Tak zrobione kopytka gotujemy w osolonej wodzie. Gotujemy aż wypłyną na wierzch i od tego momentu jakieś 5 minut. Następnie rozpuszczamy na patelni masło lub wg uznania może być smalec czy olej i dobrze osączone kopytka wyjmujemy z wody i kładziemy na rozpuszczony tłuszcz.
  • smażone kopytka 3. Posypujemy przyprawą do ziemniaków lub jak kto woli może być ziołami prowansalskimi czy pieprzem ziołowym i smażymy co jakiś czas mieszając na średnim ogniu na złoty kolor.

Porady

Dla urozmaicenia podaję też takie smażone kopytka polane sosem grzybowym. (Kilka suszonych grzybów namoczonych wcześniej i ugotowanych w tej wodzie, do wywaru dodając kostkę rosołowa lub odrobinę warzywka, sól, pieprz i zeszkloną na maśle cebulkę oraz wyjęte z wywaru i pokrojone drobno grzyby a to wszystko zagęszczone odrobina mleka z mąką). W ten sam sposób można zrobić kopytka „z wody”. Wszystko robimy tak samo tylko gotujemy kilka minut dłużej i wyjmujemy prosto na talerz i polewamy wcześniej przygotowaną zasmażką z cebulki i boczku. Zrobienie kopytek jakby od podstaw jednego dnia zabiera sporo czasu jednak ja robię je przeważnie w ten sposób że minionego dnia gotuję więcej ziemniaków na obiad lub zwyczajnie gdy zostaną ziemniaki z obiadu to chowam je do lodówki i na drugi dzień robię kopytka lub od razu kiedy mam chwilę zagniatam kopytka i je mroże poukładane na tacach każde osobno by się nie skleiły a po godzinie jak już się zmrożą zsypuję do woreczków i mam mrożone kopytka a póżniej gdy nie ma nic na obiad lub gdy mam na nie ochotę to wrzucam mrożone do gotującej się wody i w ten sposób jest szybki obiad.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Ziemniaki

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

4.5 (167 ocen)

kopytka

To może cię zainteresować