Pieczona ligawa wołowa

4.42 (175 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Idealnie wypieczona ligawa wołowa z różowym środkiem to wspaniały pomysł na obiad. Pieczeń jest soczysta , miękka i delikatna. Świetnie smakuje z gotowanymi ziemniakami – możemy podać je w całości lub w formie puree. Ligawa wołowa to bardzo smaczne mięso, które może być przyrządzane na wiele różnych sposobów – sprawdźcie mój przepis!

Składniki:

  • 600g ligawy wołowej
    sól, pieprz
    Marynata:
    4 łyżki oleju
    1 łyżka suszonego lubczyku
    1 łyżeczka słodkiej papryki
    1 łyżeczka ostrej papryki
Wystaw ocenę:

4.42 (175 ocen)

Zobacz również:

Dania główne Kotlety Stek

Pieczona ligawa wołowa - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • Ligawa w marynacie 1. Mięso myjemy, oczyszczamy z błonek, nacieramy solą i pieprzem.
    Składniki marynaty łączymy, zalewamy mięso.
    Odstawiamy na 3-4 h (nie wkładamy w tym czasie mięsa do lodówki ponieważ przy przygotowaniu może mieć zbyt niską temperaturę i nie otrzymamy pożądanego efektu). W połowie czasu marynowania przekręcamy mięso.
  • smażenie ligawy wołowej 2. Rozgrzewamy bardzo mocno suchą patelnie oraz piekarnik do 200st.
    Smażymy wołowinę po 2 min z każdej strony.
  • przed pieczeniem 3. Następnie przekładamy do naczynia żaroodpornego podlewamy łyżką marynaty z mięsa.
  • upieczona ligawa wołowa 4. Naczynie zakrywamy folią aluminiową, pieczemy 20 min.
    Po wyjęciu z piekarnika przekładamy mięso na talerz, zostawiamy na 10 min by odpoczęło.
  • upieczona ligawa wołowa 5. Sos powstały podczas pieczenia zagęszczamy łyżką mąki pszennej.
    Wołowinę kroimy w plastry, podajemy jako dodatek do obiadu z sosem, do sałatki czy też jako domową wędlinę.
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Mięso Steki Wołowina

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Ligawa wołowa – co to jest?

Co to jest ligawa wołowa? Ligawa wołowa to fragment mięsa z górnej części tylnej nogi krowy. Ligawa wołowa jest niewielkich rozmiarów mięśniem o niewielkiej zawartości tłuszczu. Mięso jest bardzo delikatne i świetnie nadaje się do wielu dań. Ligawa wołowa jest ceniona przez smakoszy, bo mimo że nie zawiera dużo tłuszczu, świetnie smakuje.

Pamiętajcie, aby zaopatrzyć się w dobry nóż do mięsa. To ważne, żeby był ostry – wtedy z łatwością pokroicie mięso na potrzebne do danej potrawy kawałki. Ze względów higienicznych warto mieć osobny nóż przeznaczony tylko do krojenia mięsa.

Co zrobić z ligawy wołowej?

Przed przygotowaniem ligawy warto ją zamarynować, tak jak w powyższym przepisie. Do marynaty możecie dodać także ulubione przyprawy i zioła. Najprostszym sposobem na to mięso jest po prostu upieczenie go w piekarniku. Dokładnie pilnujcie czasu, ponieważ naszym celem jest uzyskanie różowego w środku mięsa. Chwila nieuwagi i mięso może być upieczone za bardzo. Po pieczeniu ligawa wołowa powinna odpocząć, wtedy mięso zyska odpowiedni smak i konsystencję.

Jak przyrządzić ligawę wołową? Ligawa wołowa dzięki swojej kruchości doskonale nadaje się również do przyrządzania dań w sosie. Roladki z ligawy czy gulasz będą pyszne. Ligawę można też wykorzystać do zrobienia sztufady, czyli pieczeni wołowej szpikowanej słoniną. Sprawdzi się też jako mięso na zrazy. Jako że jest tańsza od polędwicy wołowej, możemy przyrządzić z niej steki lub tatara – warto spróbować! Ligawa wołowa wspaniała będzie także jako wędlina. Możecie upieczone mięso pokroić w cienkie plasterki i położyć na kanapki lub ligawę na przykład zapeklować.

Ligawa wołowa jest wyjątkowo smaczną częścią wołowiny, dobrym zamiennikiem na przykład dla polędwicy. Jeśli lubicie mięso wołowe, ligawa z pewnością wam zasmakuje. Warto ją przyrządzać, bo to kruche i delikatne mięso – sprawdźcie koniecznie sami i wypróbujcie nasz przepis!

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Pieczenie Obiad

Podobne przepisy

To może cię zainteresować