Wielka rodzina

Rodzina dyniowatych obejmuje aż 900 gatunków. Rozsiane są na całej kuli ziemskiej w tym w tropikach i subtropikach. Są to rośliny roczne, które bardzo szybko rosną.

 Największe owoce świata

Dyniowate posiadają olbrzymie oraz malutkie owoce. Ta rodzina to między innymi: małe ogórki i korniszony oraz ogromne arbuzy, melony, kabaczki i największe z nich czyli dynie. We wszystkich warzywnych, bądź owocowych konkursach wagowych bezkonkurencyjnie wygrywa rodzina dyniowatych. Największa dynia na świecie waży aż 750 kilogramów. Najmniejsze owoce świata są ponad 5 miliardów razy lżejsze niż najokazalsze dynie. Od lat 70. w Stanach Zjednoczonych organizowane są konkursy na największą dynię olbrzymią czyli Cucurbita maxima.

Sama dynia ma 20 gatunków. W Polsce najczęściej spotyka się sześć odmian:    

  • Amazonkę,
  • Ambar,
  • Aurę F1,
  • Atlantic Giant Pumpkin,
  • Bambino
  • melonową żółtą (dwie ostatnie uznawane są za najlepsze).

 Krótko, o historii dni

W Europie dynia zdobyła uznanie i miejsce na polach uprawnych dopiero w XVI wieku, co wcale nie oznacza, że nie znano jej wcześniej. Meksykanie jadali ją w czasach prehistorycznych, a w Europie była smakołykiem już w starożytności. Na ucztach Lukullusa, rzymskiego polityka, podawano dynię smażoną na miodzie. Uczeni greccy uważali ją za środek przeciwko zaparciu (świeża, utarta, zalana winem), a dawna medycyna arabska zalecała pi sok z dyni jako środek nasenny.

 Wartości odżywcze dyni

Dynia ma bardzo dużo wartości odżywczych. Przede wszystkim jest niskokaloryczna, w 100 gramach ma tylko 15 klaorii. Jest bogata w: witaminę A, C, witaminy z grupy B, żelazo, magnez, fosfor. Mało tego, pestki dyni są także… lekarstwem! Zapobiegają powstawaniu glisty ludzkiej i tasiemca jelitowego. Ponadto dynia to afrodyzjak, a odkryli to Indianie. Tamtejsze kobiety swą gotowość seksualną okazywały przez spożywanie nasion dyni, a w czasie odprawianych rytuałów uczestnikom biorącym w nich udział wręczano nasiona dyni.

 Szerokie zastosowanie

Od nasiona do olbrzyma, od zupy do budyniu i w końcu od halloweenowej maski do lampionu. Obecnie dynia ma mnóstwo zastosowań: stanowi pokarm, dekorację, składnik odżywek dla dzieci, wykorzystywana jest w gorzelnictwie i przetwórstwie owocowo – warzywnym. Nadaje się również na paszę dla zwierząt.

Zobacz też: dynia - przepisy dla każdego